Cichlasoma nigrofasciatum - Kančík příčnopruhý

Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení 1 hodnocení
 
Cena 11 Kč
Kategorie Akvarijní ryby prodej
Zvolte variantu
Velikost: 3,5 - 4 cm Skladem 11 Kč
 
Potrava: Všežravec - Jako potrava mu poslouží vše, co narve do své tlamky.
Rozmnožování: Ryby jsou schopné tření po necelém roce života, své jikry kladou na vodorovné nebo svislé podklady, nejraději na strop předem vyhloubené jeskyně pod velikým kamenem. Snůška čítá až 300 drobounkých hnědých jiker. Vlastnímu kladení přecházejí námluvy a třecí tanec. Při kladení samice lepí snůšku na podklad, samec hlídá a posléze si vymění role, samice hlídá, samec oplodňuje jikry. Převážně samice se pak stará o jikry a ovívá je svými ploutvemi. Plůdek se líhne přibližně za 72 hodin, další 2 až 3 dny se rozplavává. O rozplavaný potěr se starají svědomitě oba rodiče, láskyplně ho přenášejí do předem vyhloubených jamek v písku. Rodiče jsou schopni svůj potěr chránit poměrně dlouhou dobu až 3 měsíce. Po celou dobu jsou velice agresívní, přímo nesnášenliví. Malé rybky poměrně rychle rostou a jsou velice žravé.
Popis: Samice bývá menší, má kratší ploutve, na břiše výrazné červenooranžovou skvrnu různého tvaru a velikosti. Samec má na hlavě, pro tuto skupinu kančíků, typický tukový hrb. Zbarvení těla bývá variabilní obvykle šedomodrý podklad lemuje 8 různě výrazných zpravidla černých nebo tmavošedých svislých pruhův přední části v úrovni oka přerušených. Poté co se v populacích objevili světle (bílí či do žluta) zbarvení jedinci, existuje stabilní populace xantorické formy. Tento druh se rád kříží s ostatními kančíky, především této skupiny, a proto jsou někdy v akvaristikých obchodech k dostání i nejrůznější barevné mutace, odlišné od původní podoby ryby.

Ryba je i mimo dobu tření značně agresívní, zejména k ostatním samcům a větším rybám, malé ryby obvykle neprohání, ale příležitostně je žere. Doporučuji větší nádrže a společnost jiných cichlid. Jinak je to ryba velice nenáročná a vhodná i pro začátečníka.
  • Obývané patro:dno a střed nádrže
  • Dožívá se: 10 let
  • Akvárium od: 100 litrů
  • Velikost do: 15 cm
  • Teplota: 19 - 30 °C
  • pH: 6 - 8
  • Tvrdost vody: 5 - 30 °dKH